تعامل و همکاری حوزه و سازمان نظام روان شناسی و مشاوره راهبردی است و مجموعه سازمان از این همکاری ها استقبال می کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره

 سازمان نظام روان شناسی و مشاوره با طرح ارائه شده توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی که حوزه علمیه مستقلا مجوز مشاوره مبتنی بر رویکرد دینی واسلامی صادر نماید مخالف است‌.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۱/۵/۱۱ دکتر محمدحاتمی  رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به همراه آقای دکتر عبداللهی معاون حقوقی ،آقای دکتر آقا یوسفی عضو هیأت بازرسان و دکتر مصباح مشاور رییس سازمان در محل حوزه علمیه با آیت‌الله اعرافی 

عضو مجلس خبرگان و ریاست حوزه علمیه دیدار و درباره همکاری های دو جانبه گفت و گو کردند.در این دیدار رئیس سازمان وضعیت روان شناسی و مشاوره کشور و تاریخچه تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره و چشم انداز روان‌شناسی و مشاوره در جامعه ارائه و گفت استاندارد سازی ، صدور مجوز فعالیت های روان شناسی و مشاوره ،نظارت برهر نوع فعالیت روان شناسی و مشاوره، توانمند سازی و به روزرسانی آگاهی های روان شناسان و مشاوران از وظایف اصلی سازمان است در کنار آن دفاع از حقوق مراجعان و روان شناسان و مشاوران نیز از وظایف ما محسوب می شود.

اولین مراکز خدمات روان شناسی و مشاوره بعد از انقلاب در بنیاد شهید شکل گرفت و همین امر کمک کرد تا سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در سال ۱۳۸۲ در مجلس شورای اسلامی تصویب شود . در ابتدا درباره خدمات روان شناسی و مشاوره مخالفت هایی وجود داشت ،اما با فرهنگ سازی و ارائه تعریف صحیح از خدمات روان شناسی و مشاوره که همان بهزیستی زندگی و رفتار سالم است،نظر مسئولان و مردم به این رشته جلب شد طی این سال ها رویکرد مردم نسبت به روان شناسی تغییر کرده است و این باور منفی که روان شناسی فرهنگ غربی را ترویج می کند از بین رفته است به طوری که امروز روزانه ۱۵۰ هزار مشاوره روان شناسی در کشور ارائه می شود.

کرونا کار آمدی رشته را بیشتر کرده است .همکاران من در طی ۲ سال گذشته خدمات زیادی  در شرایط بحران به مردم ارائه داده اند .مجموعا با عملکرد مثبت سازمان ،همکاری روان شناسان و مشاوران نظر حاکمیت نسبت به علم روان شناسی و مشاوره تغییر کرده است .مقام معظم رهبری در دیدار اعضای شورای مرکزی تأیید فرمودند ،مردم برای حل مسائل خانوادگی به روان‌شناسان و مشاوران مراجعه نمایند.البته ایشان فرمودند،روان شناسان و مشاوران باید به دیانت مردم و حساس بودن وظیفه خطیرخود آگاه باشند. 

رییس سازمان گفت:در شرایط کنونی روان شناسی علم محبوب خانواده هاست ما در فضای مجازی و حقیقی با پیج ها و افرادی مواجه شده ایم که بر خی با دنبال کننده های  بالا فعالیت می کنند و خود را روان شناس و مشاور معرفی

 می نمایند. پیگیری هایی انجام دادیم و متوجه شدیم که این افراد پروانه فعالیت ندارند ،بلکه از افسار گسیختگی این فضای مجازی  استفاده کرده اند و حرف های مردم پسند را بیان کرده و سوء استفاده های عاطفی،فرهنگی ،مالی و.. نموده اند.. طی چند سال مسئولیتم عمدتا در جلسات مسئولان یا مردم گلایه هایی از بعضی روان شناسان و مشاوران داشتند ،مطالبی گفته می شود که با فرهنگ ما سنخیت ندارد،براساس اسناد موجود درسازمان روان شناس نماها موجب بدنام شدن روان شناسی و مشاوره شده اند و اینجا هم حقوق مردم  و هم حقوق روان شناسان و مشاوران ضایع شده است و مادر اقدامی مهم و برنامه ریزی شده تعدادی از این افراد را به مردم معرفی کردیم‌ که خوشبختانه با موجی از حمایت مردم مواجه شدیم و در آینده مقابله با آنان را ادامه می دهیم تا ریشه این بدنامی روان شناسی و مشاوره خشک شود. از زمانی که مسئولیت سازمان را برعهده گرفتم توجه داشتم ،رشته روان شناسی و مشاوره باید بومی شود و اصولا خدمات روان شناسی و مشاوره بایددر بستر فرهنگ اسلامی-دینی  ارائه شود.این حرف ما نیست در تمام  دنیا روان شناسی در بستر فرهنگ بومی ارائه می شود.

خوشبختانه کسانی که عضو سازمان هستند یا پروانه از سازمان دارند،با مفادمنشور اخلاقی سازمان نظام آشنا هستندو با آموزش های مداوم کمترین خطا را دارند.آنچه گلایه جامعه می باشد، مربوط به همین روان شناس نماها است.با تصویب شورای مرکزی،کمیسیون روان شناسی و مشاوره اسلامی را راه اندازی کرده ایم که این کمیسیون با حضور اساتید روان شناس و مشاور حوزوی مطالبات حوزه و سازمان را ساماندهی می نمایند. جلساتی هم تشکیل شده است .

انجمن روان شناسی اسلامی از انجمن های فعال ما است . انجمن و کمیسیون محل ارتباط و اتصال ما به حوزه است . بیش از ۱۰۰ نفر از روحانیون عضو سازمان و بعضا دارای پروانه هستند و خوشبختانه این عزیزان از شخصیت های فرهیخته هستند . ما اکنون ۴۲ هزار عضو رسمی داریم و بیش از ۳۰۰ هزار دانشجو در رشته روان شناسی و مشاوره مشغول تحصیل هستند.  اگر این سرمایه اجتماعی بزرگ سامان دهی شودو جایگاه آنان در نظام سلامت از نظر اشتغال و سایر امور خوب سامان دهی شود یک فرصت برای نظام است.اما اگر سامان دهی نشود و وزارت بهداشت بر نگاه درمان محور خود هم چون گذشته تکیه کند وبه پیشگیری اهمیتی ندهدو دنبال حذف روان شناسی و مشاوره باشد مطمئنا تبدیل به یک تهدید  خواهد شد.

رشته کارشناسی ارشد مشاوره اسلامی که با مجوز شورای عالی انقلاب  فرهنگی راه اندازی شده است .

در سازمان تمام واحد های درسی ارزیابی شد . خوشبختانه واحد های درسی کاملا با ضوابط و معیار های سازمان و وزارت علوم تطبیق دارد و کارشناسی ارشدمشاوره اسلامی به عنوان یک مقطع از نظر سازمان مورد قبول واقع شد اما غیر مرتبط هستند باید مانند همه متقاضیان غیر مرتبط در آزمون علمی-حرفه ای شرکت نمایند و در صورت قبولی به کمیسیون ها در جهت دریافت پروانه معرفی شوند.

باید اینجا ادغان کنم با توجه به قانون سازمان و فرمایشات مقام معظم رهبری مسأله‌ سلامت مردم بسیار مهم است . ما هیچگاه از ضوابط خود عدول نخواهیم کرد و همه باید از این احساس مسئولیت ما خوشحال باشند .

خوشبختانه تأکید می کنم چند سالی که بنده در سازمان هستم روان شناسان و مشاوران دارای پروانه حوزوی قانون مدارترین و منظم ترین روان شناسان ما بوده اند و در قضیه کرونا بسیار به مردم کمک کردند از آن ها تشکر می کنم.

اخیرا مطلع شدیم،نمایندگان مجلس طرحی را مبنی بر اعطای مجوز مشاوره مبتنی بر رویکرد دینی و اسلامی ذیل ماده ۳ قانون سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به مجلس ارائه داده‌اندکه حوزه مستقلا مجوز مرکز و فعالیت صادر نماید .باتوجه به آنچه گذشت ما تعامل و همکاری گسترده ای داریم.

فعلا به صلاح نیست چنین اختیاراتی به حوزه داده شود ،این دو گانگی در پویایی رشته و بومی سازی آن لطمه وارد می آورد و اصولا حوزه،ساختار لازم و نظارتی ندارد و اگر وارد چنین امری شود و نهایتا از اهداف دو طرف دور خواهیم شد 

به زودی گزارشی مکتوب از وضعیت سلامت روان جامعه و آسیب های روانی -اجتماعی و هم چنین برنامه های مقابله با آسیب های روانی-اجتماعی تقدیم حضورتان خواهد شد.

سازمان نظام روان شناسی و مشاوره به عنوان متولی روان شناسی و مشاوره نیازمند حمایت حضرتعالی و حوزه علمیه است .در ادامه حضرت آیت الله اعرافی سخنان بسیار مهمی را ایراد فرمودند که جداگانه منتشر می‌شود.


روابط عمومی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ج.ا.ا

کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران می باشد.