رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور

تهران- ایرنا- رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بر لزوم تدوین الگوی مقابله با کرونا با تاکید بر آموزش‌های عمومی روانشناختی تاکید کرد

به گزارش روز سه شنبه از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پدافند غیرعامل کشور، روسای سازمان‌های پدافند غیرعامل کشور و نظام روانشناسی و مشاوره، تفاهم‌نامه همکاری در حوزه‌های ارتقای تاب‌آوری روانشناختی به ویژه در مقابله با تهدیدات و رخدادهای CBRNE امضا کردند.

سردار غلامرضا جلالی در این نشست با تاکید بر اینکه ما به دنبال دستیابی به یک طرح جامع پدافند روانشناختی هستیم، گفت: امروزه دشمنان با استفاده از فناوری‌های نوین و بهره‌گیری از متدولوژی روانشناختی، یک جنگ شناختی تمام عیار را به راه انداخته‌اند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه هدف این عملیات تغییر فکر، ذهن و دستگاه محاسباتی مردم و مسوولان است، اظهار داشت: سازمان پدافند غیرعامل کشور در رویکرد جدید خود در تلاش است تا با ورود به حوزه‌های اجتماعی بسترهای اجرای مأموریت خود در زمینه ارتقای پایداری ملی و مدیریت بحران را تسهیل کند.

جلالی با بیان اینکه نمونه بارز اهمیت و نقش اثرات روانشناختی و تاب‌آوری روانی جامعه را در مورد پیشگیری و درمان بیماری کرونا شاهد بودیم، تصریح کرد: برای مدیریت بحران کرونا، تاثیر کارکردی اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه ۷۰ تا ۸۰ درصد و تاثیر اقدامات درمانی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد است. این نشان می‌دهد که باید بیش از پیش تمرکز ما به اصلاح الگوی‌های بهداشتی در سبک زندگی جامعه باشد که این مهم نسبت مستقیمی با بهداشت روان دارد.  

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بان اینکه میزان بالای اثرگذاری روانشناسان در بخش تغییر رفتار و اصلاح سبک زندگی به خوبی قابل مشاهده است، خاطرنشان کرد: در واقع اضطراب و استرس ناشی از کرونا ضمن آنکه می‌تواند موجب بروز برخی ناهنجاری‌ها شود، عامل مهمی برای سخت‌تر شدن مسیر مقابله با تهدیداتی این ویروس از جمله بی‌تفاوتی نسبت به رعایت نکات پیشگیرانه است.

وی ادامه داد: یکی از محورهای تفاهمنامه همکاری پدافند غیرعامل کشور و نظام روانشناسی به طراحی الگوی مفهومی مقابله بهداشتی با کرونا با تاکید بر نقش آموزش‌های عمومی روانشناختی از طریق رسانه‌ها اختصاص دارد.

اعلام آمادگی سازمان روانشناسی برای ارتقای تاب‌آوری و سلامت روانی مردم

محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به اینکه قانون تشکیل این سازمان در سال ۱۳۸۲ در مجلس شورای اسلامی مصوب شده است، ابراز داشت: این سازمان دارای ۳۲ هزار نفر عضو است که از این تعداد هفت هزار تن دارای پروانه فعالیت هستند.

وی افزود: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره آمادگی همکاری همه جانبه در حوزه ارتقای تاب آوری و سلامت روانی مردم با سازمان پدافند غیرعامل کشور را داراست.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با تاکید بر اینکه شیوع ویروس کرونا نیاز به ابزار و رویکردهای روانشناسی را در حل مسائل دو چندان کرده است، عنوان کرد: با توجه به اضطراب و چالش‌های روانی که شیوع این ویروس پدید آورده است، ضرورت دارد تا ابعاد روانشناختی مسئله بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است هدف اصلی این تفاهمنامه همکاری در مصون‌سازی و افزایش تاب‌آوری روانی جامعه در برابر انواع تهدیدات، حوادث و رخدادها و پیامدهای روانشناختی به ویژه در تهدیدات و رخدادهای CBRNE است.

 

کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران می باشد.